Recenzia publikácie – Odkiaľ a Kam – 20 rokov samostatnosti

Odkiaľ a kam smerujeme po dvadsiatich rokoch od rozdelenia česko-slovenského štátu? Priniesla nám samostatnosť viac demokracie a slušnosti v politike? Viac zodpovednosti a občianskej slušnosti? Pevnejšiu vládu zákona a lepšie ekonomické podmienky? Alebo je to inak? Týmito slovami oslovuje a ponúka letný seriál denníka Sme vo víkendovej prílohe čitateľom odpovede, ktoré nájdete vo výbornej knihe pod názvom Odkiaľ a kam. Knihu vydal Inštitút pre verejné otázky spoločne s vydavateľstvom Kaligram na sklonku prvého polroka 2013. Písalo ju 61 autorov, rôznych profesií a veku. Zo Slovenska i Česka.
Svojím rozsahom pripomína publikácie z dielne IVO pod názvom Súhrnné správy o stave spoločnosti, ale tiež aj takmer komplexným obsahom. Tento pokrýva úspešný príbeh od nežného rozvodu – rozdelenie Československa až po dnešný zápas o naplnenie zmyslu samostatnosti. Našla som v nej sedem blokov :

  • Spoločne i samostatne v zápase o demokraciu
  • Slovenská a česká vezia vlády zákona
  • Slovensko ako domov pre všetkých
  • Vzdelávanie, kultúra, komunikácia: Akú krajinu vlastne chceme?
  • Nové horizonty občianskje spoločnosti
  • Ekonomika dnes a zajtra: šance a limity
  • Post scriptum: Takto si tu žijeme

Každý blok ponúka nesmiernu studnicu faktov, úvah, predstáv, či strát a nálezov nášho dvadsaťročného príbehu. A tak len priblížim, čím zaujali mňa dvaja autori, a to historik Milan Zemko a Martin Ehl, zahraničnopolitický redaktor českých Hospodárskych novín.
Nové prebudenie tak možno nazvať časť kapitoly historika Milana Zemka, v ktorej nám odkrýva našu slabosť k večnej povincii a samostatnosti, ale aj k prejavu nedostatku prirodzených autorít. Charakterstiku Európy podáva brilantne Martin Ehl – „Európa – sme my jej obyvatelia. S našou históriou, bolesťami, strasťami i radosťami a úspechmi. A s nádejou, že práve porovnávanie našich trpkých i radostných skúseností a spoločná diskusia o budúcnosti umožnia z Európy vytvoriť pokojné a prosperujúce miesto pre život.“
Náš postoj aj vďaka politikom ako Mikuláš Dzurinda, Iveta Radičová a Robert Fico je čisto pragmatický, pretože z ekonomického hľadiska nemáme inú voľbu – aj tak pomenúva európanstvo, teda ako vynútené.

Ak sa chcete dozvedieť viac – knihu si môžete zakúpiť priamo v IVO alebo v kníhkupectvách.

Oľga Reptová
analytička M.E.S.A. 10